لوسیون بدن و فواید آن

لوسیون بدن و فواید آن | لوسیون بدن چیست | ترکیبات لوسیون چیست | علت خشکی پوست چیست | لوسیون چه تاثیری بر پوست دارد | فواید لوسیون بدن | اینکه کدام لوسیون برای بدن ما مناسب است |

در این مقاله سعی می کنیم تا درباره ی لوسیون بدن و فواید آن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم اینکه لوسیون بدن چیست و ترکیبات لوسیون چیست و علت خشکی پوست چیست و لوسیون چه تاثیری بر پوست دارد و فواید لوسیون بدن و اینکه کدام لوسیون برای بدن ما مناسب است و  … امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد.

لوسیون بدن چیست

مرطوب کننده ای است که برای استفاده در تمام بدن شما طراحی شده است به همان روشی که هر روز صورت خود را مرطوب می کنیم بدن ما به یک دوز آبرسانی روزانه نیاز دارد لوسیون های بدن نسبت به مرطوب کننده های صورت غنی تر هستند و گاهی اوقات برای مقابله با مشکلات خاصی مانند سلولیت فرموله می شوند.

لوسیون های بدن می توانند کرم های غنی یا روغن های آبرسان باشند آنها ممکن است فرمول غلیظی داشته باشند که بدن را در لایه ای غنی از رطوبت می پوشاند که پوست کم آب، آن را جذب و دریافت می کند. بافت های سبک وزن بدون ایجاد احساس لغزندگی یکی از مزیت های لوسیون بدن است.

لوسیون یا تونیک مایعی است که برای تکمیل پاکسازی پوست به کار می رود و آخرین آثار آرایش را از روی پوست بر می دارد. بعد از پاکسازی صورت، با مصرف لوسیون PH پوست حفظ و تثبیت می شود.

لوسیون را بعد از پاکسازی آرایش و در حالیکه پوست کاملا خشک است باید استفاده کنید. این ماده را به کمک پنبه روی پوست بمالید.

لوسیون بدن و فواید آن | لوسیون بدن چیست | ترکیبات لوسیون چیست | علت خشکی پوست چیست | لوسیون چه تاثیری بر پوست دارد | فواید لوسیون بدن | اینکه کدام لوسیون برای بدن ما مناسب است |

ترکیبات لوسیون بدن چیست

ترکیباتی که در لوسیون بدن استفاده می شوند شامل روغن مورینگا، ویتامین C، ویتامین E، کرودامول و اولئونیک اسید هستند.

کرودامول به عنوان نرم کننده به کار می رود. روغن مورینگا یک روغن بسیار مغذی است که دارای خواص نرم کنندگی بسیار خوبی می باشد و منشاء آن آفریقا می باشد. ویتامین C موجب کم شدن چین و چروک ها می شود و ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان و ضد التهاب به کار می رود و اولئونیک اسید ماده ای آنتی اکسیدان است و موجب نرم شدن و بالا رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می گردد.

هنگام انتخاب لوسیون بدن مناسب برای پوست خود باید بدانید که محصول مورد نظرتان حاوی چه موادی است هر پوستی دارای مشکلات و خصوصیات ویژه خود است و مهم است نسبت به ترکیب آنها با بافت پوست خود مطلع باشید.

سرامیدها، اسیدهای چرب ضروری، گلیسیرین، گلیکول و پلیول ها، اسید هیالورونیک، آنتی اکسیدان ها، پپتیدها و ویتامین E از دیگر ترکیبات لوسیون ها می باشد.

نحوه استفاده لوسیون

محتویات لوسیون را به اندازه یک سکه روی کف دستتان بمالید و ماساژ را از پایین به بالا شروع کنید.

لوسیون را به صورت یکنواخت در هر قسمت از پوست بدن پخش کنید و همه نقاط را مورد بررسی قرار دهید تا هیچ ناحیه ای جا نماند.

کاربرد لوسیون

رطوبت رسانی پوست، رفع خشکی پوست، شفافیت پوست، حفظ آرامش، حس بوی خوش، رفع پینه

اصلی ترین خاصیت لوسیون بدن کمک به رطوبت رسانی پوست است. پوستی که به علت خشکی، سرما و گرمای بیش از حد حساس و تحریک شده باشد نیاز به مراقبت دارد. اگر شما هم در مناطق خشک زندگی می کنید و پوست حساسی دارید باید از لوسیون های بدن استفاده کنید.

حتی اگر پوست شما معمولی یا چرب باشد باز هم ممکن است اطراف آرنج و زانوهایتان خشک شود.

اگر پوست کف پاهای شما هم به دلیل خشکی زیاد ترک می خورد باید از لوسیون بدن استفاده کنید. لوسیون بدن نقش بسیار موثری در جدا کردن سلول های مرده کف پا دارد.

استفاده از لوسیون های بدن حس خوبی را به همراه دارد. به این دلیل که رایحه و بوی خوشی دارد که موجب می شود این رایحه در تمام مدت طول روز با شما باشد.

استفاده از لوسیون به پوست شما آرامش می بخشد و موجب زیبایی و درخشندگی آن می شود.

از دیگر خواص لوسیون بدن می توان به شفافیت پوست اشاره کرد. به وسیله ی لوسیون های بدن، پوست درخشندگی خاصی به خود می گیرد. خیلی از لوسیون ها حاوی ترکیبات سفیدکننده هستند که موجب روشن شدن پوست می گردند.

همچنین بعضی از لوسیون ها دارای دانه های کوچک پاک کننده می باشند. این دانه های کوچک به عنوان اسکراب عمل می کنند و سلول های مرده را از سطح پوست پاک می کنند.

علت خشکی پوست چیست 

با گذشت زمان تولید مواد چرب مورد نیاز برای پوست کاهش می یابد لایه ی خارجی پوست همانند یک دیوار آجری است. سلول های پوستی همانند بلوک های سیمانی هستند با این تفاوت که از کراتین و چربی های متصل به هم تشکیل شده اند. این بلوک ها موجب نرمی و انعطاف پوست می شوند. اگر زمانی این چربی ها کاهش پیدا کنند موجب خشکی پوست می شوند.

گاهی برخی از بیماری ها همانند کم کاری تیروئید، دیابت و بیماری های مربوط به کلیه هم موجب خشکی پوست خواهند شد. این مشکلات پوستی در آب و هوای خشک و زمستان شدید می شوند.

لوسیون چه تاثیری بر پوست دارد

پوست ما به طور مرتب با شرایط مختلفی از طریق تعامل با آلودگی ها، اشعه ی خورشید، باد، محصولات شیمیایی و بسیاری موارد دیگر مواجه می شود.

همه ی این عوامل می توانند آن را بدتر از آنچه هست کنند به خصوص برای پوست های حساسی که خیلی سریع خشک می شوند. همان طور که ما روزانه صورت خود را مرطوب می کنیم تا پوست خود را نرم و هیدراته نگه داریم بدن ما نیز به مقداری مرطوب کننده نیاز دارد برای نجات دادن پوست خود از این آسیب ها لازم است اقدامات پیشگیرانه و سبک زندگی ایمن را پیشرو بگیرید.

لوسیون بدن و فواید آن | لوسیون بدن چیست | ترکیبات لوسیون چیست | علت خشکی پوست چیست | لوسیون چه تاثیری بر پوست دارد | فواید لوسیون بدن | اینکه کدام لوسیون برای بدن ما مناسب است |

|

انواع لوسیون

اسپری، مایع، ژله ای

لوسیون اسپری: این لوسیون ها به شکل جامد یا مایع در گاز هستند و به همین دلیل به صورت اسپری عرضه می شوند. کافیست چشمانتان را ببندید و لوسیون را مستقیما روی صورت تان اسپری کنید. بهتر است اجازه دهید تا ذرات اسپری شده روی پوست تان خشک شود اما اگر وقت ندارید با کمک یک دستمال تمیز صورت تان را خشک کنید.

لوسیون مایع: این لوسیون ها رایج ترند و معمولا به کمک یک تکه پنبه بر روی صورت، گردن و بالای سینه مالیده می شوند. نیازی به شستن این نوع لوسیون نیست چون مستقیم جذب پوست می شود.

لوسیون ژله ای: لوسیون ژله ای بافت غلیظ تری دارد و به کمک انگشتان روی صورت مالیده می شود. مانند لوسیون مایع نیازی نیست که این لوسیون را از سطح پوست پاک کنید چون در عرض چند ثانیه جذب پوست می شود.

آشنایی با انواع لوسیون

به ازای هر نوع جنس پوست یک نوع لوسیون در بازار وجود دارد رایج ترین لوسیون ها، لوسیون صورت و رایحه دار است. معمولا پر فروش ترین  لوسیون صورت است که خواص درمانی هم دارد.

لوسیون های صورت بیشتر حاوی ضد آفتاب هستند تا پوست صورت در برابر اشعه مضر آفتاب مقاوم شود. البته نباید انتظار ضد آفتاب بودن را از همه لوسیون های موجود در بازار داشت و بهتر است همواره از یک کرم ضد آفتاب برای حفظ پوست در برابر نور خورشید استفاده کرد.

لوسیون بدن معمولا برای بهبود بافت پوست نواحی مختلف از جمله بازوها و پاها و آرنج و حتی زانوها طراحی شده است. محتویات لوسیون بدن نسبت به لوسیون صورت ضخیم تر است و پتانسیل آن را دارد که باعث بسته شدن منافذ پوست شود.

به همین دلیل است که از لوسیون بدن نباید برای پوست صورت استفاده کرد در نهایت یک دسته از لوسیون ها هم وجود دارند که معطر هستند و به عنوان لوسیون رایحه دار شناخته می شوند.

لوسیون ها علاوه بر اینکه مرطوب کننده و خنک کننده پوست هستند یک نوع ماده دارویی نیز محسوب می شوند چرا که به درمان ناراحتی های پوستی کمک می کنند.

فواید لوسیون بدن

استفاده منظم از لوسیون می تواند به نرم شدن و تسکین پوست خشک یا آسیب دیده کمک کند.

همچنین می تواند به کاهش چین و چروک کمک کند.

مواد مغذی موجود در لوسیون ها می تواند به حفظ تعادل و سلامت میکروبیوم پوست کمک کنند و آن را پاکسازی کند.

بسیاری از لوسیون های بدن حاوی موادی هستند که به رفع مشکلات خاصی مانند خشکی از دست دادن قابلیت ارتجاعی، سلولیت، آکنه، اگزما کمک می کنند.

استفاده از لوسیون های مرطوب کننده به ویژه بعد از دوش گرفتن ، خصوصا آن هایی که روغن های طبیعی مانند گل رز و روغن آرگان دارند می توانند بدن شما را تقویت کنند.

رنگ ناهموار پوست و لکه های پوستی می تواند بزرگترین مانع زیبایی شما باشد توصیه می شود از لوسیون بدن با فرمول طبیعی استفاده کنید و پوست خود را حتی بدون نگرانی رنگ کنید. لوسیون بدن نه تنها رنگ پوست شما را یکدست می کند بلکه رنگ پوست شما را روشن می کند.

بسیاری از لوسیون ها ی بدن حاوی مواد طبیعی در فرمولاسیون خود هستند که به شما کمک می کند تا به راحتی از شر جای زخم و لک خلاص شوید. ما می دانیم که این نوع اسکارها به عنوان یک نقطه زشت در بدن زیبای شما ظاهر می شود. با کمک یک لوسیون بدن خوب می توانید از پوست سالم و بدون لک خود لذت ببرید.

کدام لوسیون برای ما مناسب است

این موضوع بسیار مهم است که فقط نحوه ی لوسیون زدن مناسب نیست بلکه انتخاب یک لوسیون مناسب پوست بدنتان می تواند به شما کمک کند حداکثر فواید را از روتین مرطوب کننده خود داشته باشید.

نوع لوسیون بدنی که برای شما مناسب است به نوع پوست سبک زندگی شما بستگی دارد.

فصول نیز می تواند بر انتخاب مرطوب کننده شما تاثیر بگذارد در طول زمستان آب و هوا طوری است که می تواند حساسیت پوست را افزایش داده بنابراین ممکن است بخواهید لوسیون بدنی با فرمول غنی تر و مغذی تر انتخاب کنید ولی در تابستان به یک لوسیون با بافت سبک تر رو بیاورید.

لوسیون مناسب پوست تان را با دقت و حساسیت لازم انتخاب کنید.

لوسیون بدن را برای بعد استحمام بگذارید چرا که پوست شما در این مرحله تشنه است و مواد موجود در محصول را به راحتی و به سرعت جذب میکند.از محصولات مکمل لوسیون بدن مثل کرم های ضد آفتاب یا مرطوب کننده ها استفاده کنید.

بهترین فصول سال برای استفاده از لوسیون بدن از بین 4 فصل سال، فصل تابستان و زمستان است. پوست بدن در مقابل سرما شکننده و حساس است و پتانسیل خشک شدن در آن وجود دارد. استفاده از یک لوسیون مناسب می تواند سلامت پوست را حتی پس از یک دوش آب گرم تامین کند.

فقط سرما نیست که نقش مهمی در خشکی پوست دارد. تابستان و گرمای شدید آن همیشه باعث خشکی های آزار دهنده پوست می شود. دمای بالای هوا و همچنین تابش اشعه ماورابنفش از جمله خطرهای تابستان برای بافت پوست است.

سوالات متداول 

آیا می توان از لوسیون صورت به جای لوسیون دست و بدن استفاده کرد؟ خیر، در واقع به نوع پوست بستگی دارد. فرمول های استفاده شده برای لوسیون بدن و دست و صورت حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی است.

یک لوسیون صورت حاوی خواصی است که باعث می شود صورت صاف و تمیز بماند در حالی که یک لوسیون دست حاوی مواد مغذی است که به تغذیه پوست خشن و خشک دست کمک می کند.

خاصیت سفت کنندگی یک لوسیون صورت که قرار است به پوست جوانی ببخشد نمی تواند کارایی مناسبی بر روی پوست دست داشته باشد و حتی ممکن است باعث پوسته پوسته شدن و یا ترک خوردن پوست در انگشتان و یا کف دست شود.

همچنین استفاده کردن از یک لوسیون دست بر روی پوست صورت ممکن است باعث شود که پوست صورت شما براق به نظر برسد و چربی این لوسیون می تواند منافذ پوست صورت شما را مسدود کند در حالی که بیشتر لوسیون های صورت حاوی نوعی SPF برای محافظت در مقابل اشعه ی مضر خورشید می باشند، لوسیون های دست و بدن فاقد چنین چیزی می باشند.

پس بنابراین به خوبی متوجه می شویم که لوسیون دست و بدن مناسب صورت نیست.

آیا لوسیون دست مناسب بدن است؟ لوسیون های دست معمولا غلیظ تر از لوسیون های بدن هستند چرا که ممکن است شما چندین بار در روز دست هایتان را بشویید همچنین پخش کردن آن ها بر روی بدن بسیار دشوار است اما استفاده از آن برای بدن هیچ مانعی ندارد.

کلام آخر

با هرنوع پوستی که دارید استفاده از لوسیون را به شما پیشنهاد می کنیم مخصوصا در فصول گرم و سرد سال چرا که بر اثر گرما و سرما پوست واکنش نشان داده و به مراقبت های بیشتری نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
وبلاگ